حضور مربیان قصه‌گو در مدارس در دهه مبارک فجرحضور مربیان قصه‌گو در مدارس در دهه مبارک فجر

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش  علیرضا حاجیان‌زاده در نشست خبری برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی که در دفتر مرکزی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: در این هفته برنامه‌های متنوعی داریم که تجدید میثاق با آرمان‌های امام(ره) در روز 5 بهمن با حضور اعضای کودک و نوجوان، مربیان و مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از جمله این برنامه‌هاست.

وی به افتتاح پروژه‌های فرهنگی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: 22 مرکز در7 استان کشور افتتاح می‌شود.

حاجیان‌زاده افزود: پوستر کودک و نوجوان با عنوان گفتمان انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق اقتصاد مقاومتی تهیه شده که بنرها برای نصب در محل‌های راهپیمایی آماده شده است.

وی به پرپایی نوزدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با حضور 4305 قصه‌گو اشاره کرد و گفت: 57 قصه‌گوی برگزیده در دهه‌فجر به قصه‌گویی می‌پردازند.

مسئول کمیته کودک و نوجوان ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی به برگزاری مسابقه عکس و فیلم اشاره کرد و گفت: علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند با مراجعه به سایت koodak24.ir عکس‌ها و فیلم‌های خود از جشن‌های دهه فجر و راه‌پیمایی 22 بهمن را از تاریخ 10 تا 30 بهمن بارگذاری کنند؛ پس از پایان مهلت مسابقه، به 50 نفر از برگزیدگان که بیشترین امتیاز را از مخاطبان و بازدیدکنندگان گرفته باشند، هدایایی به رسم یادبود تقدیم می‌شود.

وی با اشاره به ششمین نمایشگاه دو سالانه‌ هنرهای تجسمی اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، افزود: آثار ششمین دو سالانه‌ هنرهای تجسمی اعضای مراکز ثابت، فراگیر، سیار و پستی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ایام دهه فجر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون در تهران در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت؛ برگزیده‌ای از 1696 اثر در چهار رشته‌ نقاشی، خوشنویسی، عکاسی و سفال‌گری، که به دبیرخانه ششمین دوسالانه‌ هنرهای تجسمی اعضای مراکز کانون رسیده است، در این نمایشگاه ارائه خواهد شد.

حاجیان‌زاده ادامه داد: در ایام دهه فجر مسابقه اینترنتی «مسیر پیروزی در کلام آسمانی» در سایت مسابقات کانون به نشانی kanoonquiz.ir فعال خواهد شد. در این مسابقه از آیات قرآنی که در آن به پیروزی و علل آن اشاره شده است به عنوان منبع استفاده می‌شود. به برگزیدگان نیز جوایزی اهدا خواهد شد.

وی با بیان اینکه مجموعه‌ای از فیلم‌های کودک و نوجوان کانونی و غیرکانونی در ایام دهه فجر در سینماهای کانون در سراسر کشور به صورت نیم بها نمایش داده می‌شود، اظهار داشت: نمایش فیلم‌های کودک و نوجوان با عنوان طرح کانون نمایش اجرا می‌شود.

مسئول کمیته کودک و نوجوان ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون در ایام دهه فجر به صورت رایگان نمایش‌های خود را در مرکز تئاتر کانون در بوستان لاله به روی صحنه خواهد برد؛ همچنین تریلی سیار کانون با حضور در استان‌های گلستان، سمنان و تهران برای کودکان و نوجوانان نمایش اجرا می‌کند.

وی ادامه داد: مربیان مراکز فرهنگی‌ و هنری کانون استان تهران در دهه فجر در مدارس شهر تهران حضور خواهند یافت تا با استفاده از هنر قصه‌گویی، وقایع و حوادث‌ انقلاب را برای دانش‌آموزان روایت کنند و آنان را با شخصیت‌های دوران انقلاب آشنا سازند.

حاجیان‌زاده گفت: در ایام دهه فجر در سراسر کشور، نمایشگاه‌هایی از تولیدات کانون شامل کتاب، سرگرمی عروسک و بازی‌های رایانه‌ای برپا خواهد شد و تولیدات کانون با تخفیف به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

وی از نمایش رایگان فیلم سینمایی «بچه‌ اینجا» در سالن‌های سینما کانون خوزستان خبر داد و افزود: در این فیلم زندگی شهید بهنام محمدی مدافع نوجوان خوزستانی در جنگ تحمیلی عراق، به تصویر کشیده شده است؛ همزمان با ایام دهه فجر فیلم فوق در سالن‌های سینما کانون استان خوزستان به صورت رایگان به نمایش گذاشته می‌شود.

مسئول کمیته کودک و نوجوان ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی به حضور کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اشاره کرد و ادامه داد: سه نمایش‌ تولید شده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش‌های مختلف سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: این نمایش‌ها شامل «هفت خوان» از طرح «تئاتر مدرسه»، «گاوی که می‌خواست شیر باشد» و «حواست کجا بود؟» هر دو با حضور کودکان دارای نیازهای ویژه (نابینا، ناشنوا، کم‌توان جسمی و حرکتی) در بخش میدانی و فجر جشنواره اجرا می‌شود.

حاجیان‌زاده با اشاره به تجهیز کتابخانه‌های مدارس، مساجد و بخش کودکان بیمارستان‌های تهران، گفت: در ایام دهه فجر اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون با اهدای 20 هزار جلد کتاب از تولیدات کانون و 30 هزار جلد کتاب‌های غیر کانونی به تجهیز کتابخانه‌های مدارس، مساجد و بخش کودکان بیمارستان‌ها کمک خواهد کرد.

وی افزود: یکی از فعالیت‌های اصلی کانون، ارایه خدمات در مراکز فرهنگی‌ و هنری یا کتابخانه‌های ثابت در کشور است؛ مربیان این مراکز برای کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه‌ها بیش از 40 فعالیت فرهنگی، هنری، ادبی، آموزشی، تحقیقی و تفریحی را اجرا می‌کنند؛ در رویدادهای ملی، مذهبی رویکرد این فعالیت‌ها تغییر می‌کند و متناسب با رویداد ویژه اجرا می‌شود.

مسئول کمیته کودک و نوجوان ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی اضافه کرد: بخشی از این فعالیت‌هایی که در ایام دهه فجر در تمامی مراکز کانون کشور برگزار می‌شود شامل فضا سازی مراکز، به روزرسانی وبلاگ مراکز با موضوع روز شمار انقلاب، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، معرفی کتاب‌های داستان، شعر، زندگی‌نامه با موضوع انقلاب، اجرای برنامه معرفی شخصیت، سرزمین با موضوع انقلاب، برگزاری مسابقه‌های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی و ورزشی، برگزاری نشست‌های ادبی، همایش، یادواره شهدای دانش‌آموز، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در خصوص انقلاب، برگزاری جشنواره قرآنی کودک و نوجوان، سرود، نمایش عروسکی، نشریه دیواری و طنز است.

وی از تشکیل جلسه کمیته کودک و نوجوان خبر داد و اظهار داشت: جلسه‌های هماهنگی و برنامه‌ریزی کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر با حضور اعضا برای هماهنگی در اجرای برنامه‌های سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر کشور تشکیل می‌شود؛ تنظیم شیوه‌نامه برگزاری برنامه‌های دهه فجر و ارسال به مراکز در هر استان، جمع‌آوری برنامه‌های پیشنهادی مسئولان کمیته‌ کودک و نوجوان و ارتباط با رسانه‌ها برای انعکاس فعالیت‌های انجام شده از دیگر برنامه‌های مشترک اعضای کمیته در کشور است.

حاجیان‌زاده با بیان اینکه اعضای مراکز فرهنگی‌هنری کانون سراسر کشور و دیگر اعضای کمیته برای تجدید میثاق با آرمان‌های شهدای انقلاب اسلامی ایران بر مزار آنان حاضر خواهند شد، گفت: کودکان و نوجوانان با اهدای شاخه‌های گل و غبار‌روبی و عطرافشانی مزار شهیدان، یاد و خاطره آنان را گرامی خواهند داشتند. این مراسم با عنوان "میهمانی لاله‌ها" پنج شنبه 14 بهمن در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در ایام دهه فجر از خانواده شهدای دفاع مقدس و شهدای حرم دعوت می‌شود در مراکز کانون حضور یابند یا اعضا مراکز کانون به دیدار آنها می‌روند تا کودکان و نوجوانان با زندگی این شهدا آشنا شوند.

مسئول کمیته کودک و نوجوان ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: طراحی و اجرای برنامه‌های شاد و با نشاط یکی از فعالیت‌های اصلی اعضای کمیته کودک و نوجوان به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است؛ با برگزاری این جشن‌ها، فضایی برای مشارکت بیشتر کودکان و نوجوانان در برنامه‌های ایام دهه فجر فراهم خواهد شد.

وی تصریح کرد: اجرای نمایش عروسکی، سرود، قصه‌گویی، مسابقه و اجرای موسیقی‌های انقلابی، قصه‌گویی با موضوع وقایع و شخصیت‌های دوران انقلاب اسلامی، خاطره‌گویی، شعرخوانی و خواندن قطعه‌های ادبی، دعوت از هنرمندان، مسئولان و اعضای قدیمی کانون، از برنامه‌های جنبی این جشن‌هاست.

حاجیان‌زاده ادامه داد: در مراکز کانون به این مناسبت نمایشگاه‌های مختلف برای ارائه آثار اعضا و مربیان در زمینه نقاشی، خوشنویسی، کاردستی، نشریه دیواری، عکس، جزوه‌های تحقیقاتی، آثار ادبی شامل شعر، داستان و قطعه ادبی، کتاب‌سازی و ماکت با موضوع انقلاب برپا می‌شود.

وی گفت: مربیان و اعضای مراکز فرهنگی‌ و هنری کانون کشور هرساله در کنار دیگر مردم در راه‌پیمایی 22 بهمن حضور دارند. همچنین کانون با برپایی غرفه‌های هنری، ادبی و فرهنگی در مسیرهای راهپیمایی ، کودکان و نوجوانان را با وقایع انقلاب آشنا می‌کنند، کودکان و نوجوانان با حضور در این غرفه‌ها آثاری مانند نقاشی، شعر، داستان و خاطره‌نویسی با موضوع انقلاب خلق می‌کنند. همچنین کودکان شرکت‌کنندگان در راهپیمایی می‌توانند با شرکت در مسابقه عکاسی با موبایل از حضور مردم در این حرکت پرشور عکاسی کنند.

حاجیان‌زاده به برنامه‌های مراکز سیار شهری و روستایی اشاره کرد و گفت: برگزاری مسابقه با موضوع «انقلاب در روستای ما»، برگزاری مسابقه نقاشی، پرواز بادباک، اهدای کتاب‌ به کودکان روستا، برگزاری جشنواره‌های هنری و ادبی ، شعرخوانی و بازی‌های گروهی از برنامه‌های مراکز سیار در دهه فجر است.

وی با اشاره به برنامه‌های کتابخانه‌های پستی، افزود: ارسال کتاب با موضوع انقلاب، برگزاری مسابقه و پاسخگویی به سوالات اعضا از طریق مکاتبه با آنان از برنامه‌هایی است که مربیان کتابخانه‌های پستی اجرا می کنند.

ریاضی را با زمان پیش ببرید .
درخواست نمایندگی تالار افتخارت ورود نمایندگی ها آلبوم تصاویر نظرسنجی سرگرمی ها خبرنامه