رعایت قوانین و اصول اخلاقی لازمه حرفه ای شدن

 

 

خبرگزاری پانا+اخلاق +قانون +روز نامه نگاری

 

قوانین حقوقی هر حرفه برای نظامند شدن آن شغل و نیز حفظ سلامت و آرامش افراد چه شاغلین و چه مخاطبان یا مشتریان طراحی شده است. روزنامه نگاری از جمله مشاغلی است که با کالایی مهم و ارزنده به نام ˝خبر˝ سرو کار دارد، گاهی انتشار یک خبر می تواند نظم و آرامش عمومی را بر هم بزند و یا بر عکس از منافع عمومیِ عده کثیری محافظت کند. اهمیت این شغل و دردسرهایی که احتمالا در پس انتشار بسیاری از اخبار و مصاحبه و گزارشها برای خبرنگاران ایجاد می کند، لزوم دانستن هر چه بیشتر و بهتر با قوانین این حرفه چند برابر خواهد کرد. لذا بر همه آنها می خواهند در این حرفه وارد شوند و همچنان بمانند هم آگاهی و هم رعایت قوانین و اصول اخلاقی روزنامه نگاری واجب است.

 

اگر قرار است خبرنگاری حرفه ای و شایسته باشید حتما به استعداد، مهارت و تجربه نیاز خواهید داشت اما اینها به تنهایی کافی نیست. علاوه بر این باید قوانین و اصول اخلاقی حرفه روزنامه نگاری آشنا باشید و آنها را رعایت کنید، که هر حرفه ای ارزشهای اخلاقی خاص خود را دارد. بنابراین اگر می خواهید دوره حرفه ای خود را سالم، کم خطر و آرام سپری کنید؛ شناخت خود را از قوانین حقوقی مثل "قانون مطبوعات" و "اصول اخلاقی" این حرفه افزایش دهید و چون شهروندی قانونمند و مدرن به آنها پایبند باشید.


بدون تردید قوانین مطبوعات برای حفظ جان،حیثیت و شغل شما طراحی شده و حافظ منافع خبرنگاران است بشرط آنکه آنها را بدانید.
در جهان دو مجموعه قانون مهم برای روزنامه نگاران وجود دارد که یکی مربوط به"اتحادیه ملی روزنامه نگاران" (NUJ) است و دیگری " کمیسیون شکایت از مطبوعات" (pcc) است.


برای خبرنگارارن رادیو- تلویزیون نیز مجموعه قوانین دیگری وجود دارد.


در اینجا جهت انگیزه برای مطالعه بیشتر فقط چند بند  از قوانین PCC در خصوص مصاحبه را از کتاب “آداب مصاحبه مطبوعات” به نقل از “وینفورد هیکس” یادآور می شویم.و امیدواریم شما به سراغ مابقی بروید.


*هر خبرنگار موظف است فعالیتهای خود را با بالاترین استانداردهای حرفه ای و اخلاقی منطبق سازد.

 

*خبرنگار تنها زمانی مجاز به ذکر سن، جنسیت، قومیت، مذهب، معلولیت، وضعیت تاهل و یا تمایلات جنسی دیگران است که این اطلاعات کاملا به موضوع کاری او مرتبط باشند. خبرنگار نباید مطالبی را تهیه و اشاعه نماید که مشوق تبعیض، استهزا، تعصب و یا تنفر نسبت به یکی از موارد فوق باشد.


*خبرنگار نباید به بهانه ملاحظات و منافع عمومی، برای زندگی خصوصی و یا عواطف دیگران ایجاد مزاحمت نماید.


*خبرنگار باید بی دقتی را که منجر به صدمه شخصیت فرد می شود را به سرعت تصحیح نموده و اطمینان حاصل کند که به نحو مناسب و شایسته در رسانه تصحیح شده و از وی معذرت خواهی شود. حتما اگر موضوع بسیار مهم است به افرادی که از آنان انتقاد شده حق و فرصت پاسخگویی بدهد.


*خبرنگار باید از منابع اطلاعاتی محرمانه ی خود محافظت نماید.{تا مورد سو استفاده واقع نشود.}


*خبرنگار نباید از اطلاعات به دست آمده در حین انجام وظیفه و پیش از انتشار آن برای عموم، استفاده خصوصی ببرد.

ریاضی را با زمان پیش ببرید .
ورود نمایندگی ها دریافت کارنامه درخواست نمایندگی تالار افتخارت آلبوم تصاویر نظرسنجی سرگرمی ها خبرنامه